Zrozumienie Objawów Odstawienia Cannabis


sklep z nasionami marihuany

Cannabis to wyjątkowa substancja o doskonałym profilu bezpieczeństwa. Wielu uważa, że ​​odstawienie po regularnym używaniu konopi nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów odstawienia. Jednak niekoniecznie jest to prawdą. Chociaż konopie indyjskie nie powodują fizycznych objawów odstawienia, takich jak opiaty czy alkohol, pogląd, że konopie indyjskie nie mogą być z natury uzależniające i że objawy odstawienia nie istnieją, jest nieco błędny.

Obecnie anegdotyczne historie codziennych użytkowników marihuany przez lata, a nawet dekady sugerują, że rzucenie palenia bez żadnych problemów jest normą. Jednak kilka badań sugeruje, że odstawienie konopi indyjskich może prowadzić do psychologicznych, a czasem psychicznych objawów odstawienia, w tym:

• Spontaniczne zmiany nastroju, w tym agresja, drażliwość, lęk, depresja, niepokój i gniew.
• Dyskomfort fizyczny, taki jak bóle głowy, wymioty, nudności, ból brzucha.
• Uczucie bezsenności i intensywnego zmęczenia.

Co badania mówią na temat objawów odstawienia cannabis?

Podczas gdy badania nakreśliły częściowy obraz wskaźników objawów odstawienia związanych z konopiami indyjskimi i uzależnienia, jakie można rozwinąć poprzez stosowanie kannabinoidów, niektóre ważne pytania pozostają w dużej mierze bez odpowiedzi. Jedno z najważniejszych badań metaanalizy na temat odstawienia konopi indyjskich, ukończone przez Anees Bahji, MD, Callum Stephenson i Richard Tyo, BsocSc dla czasopisma JAMA Network, przeprowadzone na 23 518 uczestnikach badań obserwacyjnych, 47 procent wykazało wyraźne objawy odstawienia po stosowaniu cannabis.

Większość osób, które doświadczyły odstawienia, miała również wiele innych czynników klinicznych związanych z używaniem konopi indyjskich. Czynniki te obejmują zażywanie jednocześnie z tytoniem, zażywanie innych substancji, takich jak LSD lub alkohol, lub codzienne zażywanie konopi indyjskich.

Na podstawie danych z podobnych badań, w których prawie połowa uczestników wykazuje oznaki odstawienia, objawy odstawienia konopi prawdopodobnie nie są tak rzadkie, jak się powszechnie uważa – szczególnie wśród osób, które mogą zmagać się z równoczesnymi zaburzeniami używania substancji. Jednakże istnieją również pewne problemy związane z badaniem JAMA, które teraz zbadamy.

Zrozumienie metaanalizy

Chociaż pokazuje wyraźną korelację między intensywnym używaniem konopi indyjskich a objawami odstawienia, badanie JAMA może nie być całkowicie dokładne z konkretnego powodu. A mianowicie – brakuje tu metaanalizy. Metaanaliza to badanie, w którym wiele wcześniejszych badań spełniających określone kryteria łączy się w pary, aby zwiększyć prawdopodobieństwo określonych wyników lub statystyk. W pewnym sensie można argumentować, że ukończenie badania metaanalitycznego jest podobne do wybierania i ignorowania innych wyników. To powiedziawszy, wykorzystanie badania JAMA jako punktu odniesienia dla tego, czy konopie indyjskie mogą powodować objawy odstawienia, może nie być dokładne.

Należy również zauważyć, że wiele badań JAMA dotyczyło nie medycznego stosowania konopi, ale rekreacyjnego. Czytelnik nie ma możliwości rozróżnienia między zażywaniem marihuany do celów medycznych a rekreacyjnym. To rozróżnienie jest kluczowe, ponieważ wiele licencjonowanych przychodni medycznych koncentruje się głównie na regulowanych prawnie, czasami niskodawkowych szczepach THC i wysokich CBD do stosowania w leczeniu. Jednak marihuana rekreacyjna z większym prawdopodobieństwem zawiera wysoki poziom THC i znacznie niższy poziom CBD, co zwiększa efekty psychoaktywne i może prowadzić do wzrostu ryzyka uzależnienia i późniejszego odstawienia.

Nawet przy nieco pobieżnych dowodach, w niektórych częściach populacji używającej konopi jest jasne, że objawy odstawienia są rzeczywistością. Nawet jeśli nie jesteśmy świadomi jakości marihuany użytej w badaniu JAMA, nadal nie wiemy, ilu uczestników badania, którzy spożywali marihuanę, doświadczyło objawów odstawienia. I jeszcze nie wiemy, jakie są te objawy odstawienia, jakie konkretne czynniki zwiększają ich prawdopodobieństwo i czy są one bardziej rozpowszechnione w środowisku medycznym lub rekreacyjnym.

Pamiętaj, pomoc jest dostępna, jeśli uważasz, że używanie konopi indyjskich stało się problematyczne w twoim życiu lub jeśli zaprzestałeś używania konopi i doświadczasz objawów odstawienia. Rozważ skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania krótkoterminowej pomocy w odstawieniu marihuany. Jeśli uważasz, że twoje uzależnienie od marihuany jest zbyt trudne do samodzielnego poradzenia sobie z nim, możesz rozważyć rozmowę ze specjalistą od uzależnień lub osobiste leczenie w celu zażywania substancji. Niezależnie od tego, gdzie jesteś w swojej podróży związanej z używaniem konopi indyjskich, zawsze pamiętaj, że nie ma nic złego w ograniczaniu lub robieniu okazjonalnych przerw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © 420THC.pl - czyli kultura marihuany, konopi 420 w Polsce i na świecie.