Kariofilen to powszechny terpen lub olejek eteryczny, który jest odpowiedzialny za te pieprzne nuty w konopiach.
Może również posiadać silne właściwości przeciwzapalne dla osób doświadczających przewlekłego bólu.
Naturalne właściwości rośliny konopi są bardzo zróżnicowane w zależności od odmiany. Najczęstszą różnicą jest rodzaj olejku eterycznego lub terpenu, który posiada określony rodzaj konopi. Każdy terpen ma unikalne właściwości: zapach, smak i działanie. Wiele z nich badano również pod kątem właściwości terapeutycznych. Kariofilen, powszechnie znany ze swojego pieprznego aromatu, należy do terpenów, które mają właściwości, które mogą przynieść korzyści osobom doświadczającym przewlekłego bólu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. W badaniu z 2019 r. wykazano nawet potencjał przyspieszenia gojenia się ran.
Kariofilen: jak zwalcza stany zapalne?
Artykuł w Frontiers of Neuroscience podkreśla, że rośliny posiadające kariofilen były stosowane w leczeniu bólu od czasów starożytnych.
„Kannabinoidy pomagają w leczeniu bólu poprzez działanie na receptory CB1 i CB2. β-kariofilen (BCP), starożytny środek przeciwbólowy, to seskwiterpen występujący w dużych ilościach w olejkach eterycznych różnych przypraw i roślin jadalnych, takich jak oregano, cynamon i czarny pieprz. Wiąże się z receptorem CB2, działając jako pełny agonista”.
Mówiąc mniej naukowo, te receptory bólu znajdują się w całym naszym układzie nerwowym i tkankach w całym ciele i regulują naszą reakcję na ból. Kariofilen działa jako agonista lub środek wiążący chemicznie, który następnie łagodzi reakcję bólową. Przez tysiąclecia różne rośliny bogate w ten terpen były podawane w postaci olejków aromatycznych, które praktykujący uznali za ten potężny efekt przeciwbólowy.
Kariofilen: badania nad redukcją raka
Dodatkowo kariofilen badano pod kątem jego potencjału w walce z rakiem.
„Właściwości przeciwnowotworowe (kariofilenu) są mniej znane niż właściwości tradycyjnych kannabinoidów, jednak kilka linii dowodów wykazało, że te naturalne związki mogą być interesującymi kandydatami do uzupełniającego leczenia raka”.
To polskie badanie z 2016 roku zachwala kariofilen ze względu na jego właściwości zmniejszające ból i przyznaje, że może mieć wartość dla dalszych badań.