Pacjenci Zastępują Leki Przeciwbólowe na Receptę Marihuaną


sklep z nasionami marihuany

Dwa kolejne badania pokazują, że pacjenci zastępują leki przeciwbólowe na receptę marihuaną.

Dwa nowe badania przeprowadzone w tym miesiącu dostarczają dodatkowych dowodów na to, że pacjenci z przewlekłym bólem rezygnują z uzależniających leków i zamiast tego używają marihuany w celu znalezienia ulgi.

Odkrycia są tylko najnowszymi osiągnięciami stale rosnącej liczby badań ujawniających potencjał konopi w walce z kryzysem opioidowym na świecie.

Pierwsze badanie, opublikowane w International Journal of Drug Policy, miało na celu zbadanie, czy jest „prawdopodobne”, że ludzie zastępują opioidy marihuaną, aby pomóc sobie w doświadczanym bólu. Naukowcy z Florida International University wykorzystali dane z National Survey on Drug Use and Health, aby ocenić, czy ludzie mieszkający w stanach, w których medyczna marihuana jest legalna, rzadziej sięgają po opioidy w celu złagodzenia bólu niż ci, którzy mieszkali w stanach, w których medyczna marihuana nie była opcją.

Badacze skupili się na kilku zmiennych: czy respondenci używali lub nadużywali leków przeciwbólowych na receptę w ciągu ostatniego roku, w jakich stanach mieszkali i czy te stany zalegalizowały konopie indyjskie do celów leczniczych. Przeanalizowano 120 odpowiedzi 764 uczestników.

Według autorów „wyniki uzyskane z wielowymiarowych równań regresji logistycznej pokazują, że [prawa medycznej marihuany] są związane z mniejszym prawdopodobieństwem stosowania opioidowych leków przeciwbólowych, ale nie z ich niewłaściwym użyciem”.

„Wyniki dostarczają dowodów na to, że MML mogą skutecznie zmniejszać uzależnienie od opioidów, ponieważ respondenci ankiety mieszkający w stanach, w których obowiązuje prawo dotyczące medycznej marihuany, są znacznie mniej skłonni do zgłaszania stosowania opioidowych leków przeciwbólowych niż ludzie żyjący w stanach, w których nie ma takich przepisów, bez innych czynników”.

Wyniki badania potwierdzają inne badania, które pokazują, że pacjenci wolą spożywać medyczną marihuanę niż opioidy.

„Ponadto, konopie indyjskie umożliwiły pacjentom zmniejszenie uzależnienia od opioidów, przy czym znaczna część wskazuje, że konopie indyjskie były równe opioidom w łagodzeniu bólu i preferowały konopie indyjskie nad opioidami, gdyby były dostępną alternatywą” – podsumowuje. „Takie subiektywne oceny pacjentów są ważne w tym kontekście, ponieważ powodzenie planu leczenia jest częściowo zdeterminowane przez postrzeganie przez pacjenta skuteczności leczenia i tolerancji skutków ubocznych”.

Drugie badanie, opublikowane w PLoS ONE, dotyczyło tego, czy pacjenci bezpośrednio zastępowali marihuanę lekami przeciwbólowymi na receptę. W ogólnokrajowym badaniu obejmującym 16280 dorosłych naukowcy z San Francisco Veterans Affairs Medical Center poprosili uczestników o podzielenie się informacjami na temat używania opioidów i marihuany. Zapytali również, czy zauważyli zmianę w ilości leków opiatowych, których potrzebowali do leczenia bólu z powodu używania marihuany, i dlaczego zrobili to pacjenci, którzy zastąpili leki przeciwbólowe na receptę marihuaną.

Ponad połowa zapytanych osób odpowiedziała na ankietę. Spośród 9003 respondentów 486 (5 procent) przyznało się do używania marihuany i opioidów w ciągu ostatniego roku; 43 procent stwierdziło, że codziennie zażywało opioidy, a 23 procent przyznało się do spożywania marihuany w ciągu ostatniego miesiąca.

Zgodnie z wynikami badania, 41 procent tej próbki zmniejszyło lub przestało używać opioidów z powodu używania marihuany, podczas gdy 46 procent nie zgłosiło żadnych zmian w używaniu opioidów, a 8 procent stwierdziło, że zwiększyło spożycie leków.

„Okazało się, że znaczna liczba dorosłych Amerykanów zgłosiła, że ​​zastąpiła opioidy marihuaną”.

„Najczęściej zgłaszanymi przyczynami substytucji było skuteczniejsza redukcja bólu (36%) i mniej skutków ubocznych (32%) oraz brak objawów odstawienia (26%) w porównaniu z pozamedycznymi przyczynami stosowania: tańsze (13%) i lepiej akceptowane społecznie (13%) ”- piszą autorzy badania.

„Konieczne są dalsze badania na ten temat” – stwierdza badanie. „Niemniej jednak nasze odkrycia sugerują, że nawet jeśli obiektywne miary nie potwierdzają, że marihuana jest substytutem używania opioidów, pacjenci uważają, że używanie marihuany zmniejszyło ilość stosowanych przez nich leków. Być może komercjalizacja marihuany i przychylne relacje w mediach na temat skutków zdrowotnych marihuany sprzyjają takiej percepcji ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © 420THC.pl - czyli kultura marihuany, konopi 420 w Polsce i na świecie.