Czy marihuana może pomóc seniorom z demencją?
Brakuje badań analizujących marihuanę i jej wpływ na seniorów, ale ostatnie badanie przeprowadzone w Genewie przyniosło pewne pozytywne rezultaty.
Jednymi z najbardziej obiecujących osiągnięć w zakresie medycznej marihuany są możliwości, jakie daje ona seniorom zmagającym się z chorobami przewlekłymi.
Marihuana znana jest z szerokiego działania, leczącego różne choroby i zaburzenia bez powodowania znaczących skutków ubocznych. Już samo to sprawia, że wyróżnia się na rynku wypełnionym opioidami i lekami, które wpływają na jakość życia ludzi.
Chociaż badania nad marihuaną i jej wpływem na seniorów są ograniczone, opierając się w dużej mierze na niepotwierdzonych dowodach i lekarzu, który ją przepisał, małe badanie, które odbyło się w Genewie, dostarczyło pewnego naukowego dowodu.
W badaniu 10 kobiet z ciężką demencją otrzymało dawkę marihuany zawierającej CBD i THC.
Badanie wykazało, że im wyższa dawka, tym lepsze wyniki, a pacjenci wykazują spokojniejsze i bardziej pozytywne zachowanie, mniej problemów ze sztywnością i lepszą zdolność do prowadzenia codziennej opieki.
Leki psychotropowe zostały usunięte z leczenia kobiet, a ich zachowanie poprawiło się o 40%, ułatwiając ich opiekunom wykonywanie pracy i sprawne funkcjonowanie placówki. Nie zgłoszono żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Amerykanom trudno jest zapewnić nieinwazyjne leki i zabiegi dla seniorów.
Marihuana pozostaje nielegalna na szczeblu federalnym, co utrudnia naukowcom przeprowadzenie niezbędnych eksperymentów, a pacjentom uzyskanie potrzebnych informacji.
Mimo to małe badania, takie jak to, zmieniają postrzeganie ludzi. Gdy marihuana jest legalna, oznacza to, że można przeprowadzić o wiele więcej prób i eksperymentów, a także, że wartość lecznicza rośliny może zostać wreszcie odblokowana.