
Rośliny marihuany przechodzą różne etapy życia, zanim osiągną dojrzałość i będą gotowe do zbiorów. Etapy te to: kiełkowanie, wzrost wegetatywny i kwitnienie. W zależności od fazy życia wymagana pielęgnacja i nawożenie mogą się znacznie różnić. W tym przypadku skupimy się na okresie kwitnienia marihuany i zmieniających się wymaganiach odżywczych naszych roślin.
Faza przed kwitnieniem marihuany po zmianie fotoperiodu
W tym momencie cyklu życia rośliny dobrze rosną, zajęły już nieco ponad połowę dostępnej przestrzeni i nadszedł czas, aby zmienić timer, więc zamiast stosować fotoperiod 18/6, przejdziemy na fotoperiod 12/12 i wywołamy kwitnienie roślin.
W zależności od rodzaju rośliny i genetyki uprawianej odmiany, czas między zmianą fotoperiodu na 12/12 a pojawieniem się pierwszych kwiatów może się znacznie różnić, a jeszcze bardziej, jeśli mówimy o różnicach między czystymi odmianami Indica i Sativa.
Etap między zmianą fotoperiodu na 12/12 a pojawieniem się pierwszych kwiatów nazywany jest „rozciąganiem”, ponieważ rośliny mają tendencję do wydłużania się i rozciągania w trakcie wzrostu. Istnieje ogromna różnicamiędzy rozciąganiem się rośliny indica a sativa.
Rośliny Indica rozciągają się znacznie mniej niż Sativa. Zdecydowana większość odmian Indica pochodzi z krajów o wyraźnie określonych porach roku. Różne pory roku oznaczają, że rośliny mogą odróżnić okres wzrostu od okresu kwitnienia na podstawie liczby godzin światła dziennego i pory roku. Więcej godzin słońca oznacza wzrost wegetatywny, a mniej godzin oznacza, że nadszedł czas kwitnienia, dlatego rośliny zależne od światła rosną wiosną, a kwitną latem.
Ponieważ odmiany sativa pochodzą zazwyczaj z stref tropikalnych, gdzie fotoperiod prawie nie odbiega od 12 godzin światła i 12 godzin ciemności, ich wzrost jest większy niż w przypadku odmian indica, ponieważ rośliny muszą być w stanie wyrosnąć na tyle, aby zapewnić potomstwo. Ewolucja marihuany i jej ogromny potencjał adaptacyjny do środowiska doprowadziły do powstania tych różnych cech roślin indica i sativa.
Dlatego podczas uprawy roślin w pomieszczeniach należy wziąć pod uwagę ich wzrost, aby zapewnić im odpowiedni okres wegetacji przed przejściem do kwitnienia i w ten sposób kontrolować ich ostateczną wysokość, unikając problemów z wysokością.
W przypadku czystych odmian indica, w okresie wzrostu zwykle podwajają swoją wielkość. Jeśli zaczniesz od roślin o wysokości 30 cm, pod koniec okresu wzrostu osiągną one około 60 cm.
W przypadku sativ należy pamiętać, że rośliny te mogą nawet czterokrotnie zwiększyć swoją początkową wielkość, co oznacza, że roślina o wysokości 30 cm może osiągnąć 1,20 m. Z tego powodu, w przypadku bardzo długo kwitnących sativ o znacznym wyciąganiu, jak wspomniano powyżej, rośliny można rozpocząć uprawę w cyklu 12/12 od momentu kiełkowania, unikając nadmiernego wzrostu wegetatywnego. Można je również przycinać i formować, jeśli chcesz uprawiać metodą SCROG z mniejszą liczbą roślin na m2.
Odmiany sativa charakteryzujące się znacznym rozciąganiem:
• Old Timer’s Haze,
• 2046,
• Wild Thailand Regular.
Rośliny indica o zredukowanym rozciąganiu:
• Bubba Kush,
• Black Afghani,
• Washing Machine,
• TNT Kush.
Początek kwitnienia roślin marihuany
Początek kwitnienia roślin marihuany następuje w momencie pojawienia się pierwszych słupków z żeńskich kwiatów. W tym momencie roślina sygnalizuje, że jej potrzeby żywieniowe uległy zmianie i od tego momentu będzie potrzebowała więcej fosforu i potasu niż azotu.
W tym czasie rośliny przełączyły już produkcję hormonów, aby skupić się na tworzeniu pąków. Poziomy wymaganych składników odżywczych będą się różnić w zależności od uprawianej odmiany, czy jest to bardziej indica czy sativa, będzie wymagała wyższych lub niższych poziomów składników odżywczych. Zależy to również od czasu kwitnienia danej odmiany. Jeśli jest to roślina o większej przewadze sativy i długim okresie kwitnienia, poziom składników odżywczych jest zazwyczaj niższy, a ich wzrost z tygodnia na tydzień jest wolniejszy i bardziej stopniowy.
Jeśli uprawiane są rośliny o większej przewadze indica, które mają krótszy okres kwitnienia, zazwyczaj zużywają one większą ilość składników odżywczych w ciągu krótszego czasu, mając mniej czasu na zakończenie kwitnienia.
Mówiliśmy o kwitnieniu roślin indica i sativa, ale w przypadku uprawy hybryd marihuany należy wziąć pod uwagę skład genetyczny krzyżówki, aby móc zastosować harmonogram nawożenia, w zależności od tego, czy hybryda ma przewagę indica, sativa, czy też plasuje się pomiędzy nimi.
W przypadku stosowania nawozów płynnych należy wziąć pod uwagę ich skład odżywczy pod względem NPK i proporcji tych 3 makroskładników. W przypadku nawozów dostępnych w handlu, ten sam nawóz do kwitnienia stosuje się zarówno dla indica, jak i sativa, ale w dawkach różniących się w zależności od tygodnia. Nie podajemy więc roślinom indica takiej samej ilości składników odżywczych jak roślinom sativa w tym samym okresie, ale zmieniamy je w zależności od potrzeb.
Można również znaleźć nawozy, takie jak Powder Feeding, które są opracowane specjalnie dla odmian o długim lub krótkim okresie kwitnienia:
• Powder Feeding Short Flowering,
• Powder Feeding Long Flowering.
Okres kwitnienia roślin indica jest zawsze krótszy niż sativa. Oznacza to, że Indica potrzebuje wyższego stężenia składników odżywczych, aby zapewnić maksymalną produkcję kwiatów. W przypadku sativa jest odwrotnie – im więcej tygodni kwitnienia, tym mniejsza ilość składników odżywczych wymagana tygodniowo, chociaż jeśli sprawdzimy całkowitą ilość na koniec uprawy, obie rośliny zużyją prawie taką samą ilość płynnego nawozu.
Nie wszystkie rośliny indica lub sativa są takie same, więc ich dieta również nie powinna być taka sama. Na przykład, jeśli dwie odmiany Indica są uprawiane w tej samej uprawie, może być konieczne wprowadzenie niewielkich zmian w nawożeniu poszczególnych roślin. Jednak często różnice w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze nie są zbyt duże, więc można znaleźć złoty środek, który sprawdzi się w przypadku obu rodzajów genetyki.
Tabele składników odżywczych są bardzo przydatne jako orientacyjne wytyczne dotyczące stężenia składników odżywczych w poszczególnych tygodniach, ale tylko poprzez obserwację liści, łodyg, korzeni itp. możemy naprawdę określić, czy rośliny są odpowiednio odżywione, czy też cierpią na niedobór lub nadmiar składników odżywczych.
W pierwszych tygodniach kwitnienia, w okresie wzrostu zapotrzebowanie na azot jest bardzo wysokie. Na tym etapie roślina potrzebuje dużych dawek azotu, aby mogła się rozciągać, rosnąć i zacząć tworzyć strukturę, w której pojawią się pąki.
W ciągu tych dwóch tygodni, kiedy azot jest niezbędny w dużych dawkach dla roślin indica, nie jest on tak ważny dla sativy, ponieważ mogą one kontynuować wzrost bez niedoborów przy nieco niższych poziomach, ponieważ pobierają mniej składników odżywczych niż indica (z reguły).
Jeśli roślina zostanie pozbawiona azotu na tym etapie życia, liście w dolnej części zaczynają żółknąć, co jest typowe dla niedoboru azotu. Jeśli wejdziemy w fazę kwitnienia bez wystarczającej ilości azotu (lub innego rodzaju składników odżywczych), roślina nie rozwinie się w pełni, ani pod względem wysokości, ani liczby międzywęźli na gałęzi, dając mniejszą liczbę mniejszych pąków, a w konsekwencji niższy plon.
Okres kwitnienia roślin marihuany
W fazie kwitnienia widzimy, że w 3. i 4. tygodniu kwitnienia rośliny wymagają mniej więcej takiego samego poziomu azotu jak w poprzednim tygodniu. Szczytowy poziom azotu został już osiągnięty i obecnie spada w stosunku do dodatku fosforu i potasu.
Od drugiego tygodnia kwitnienia obserwujemy wzrost zapotrzebowania na fosfor, który w trzecim tygodniu jest dwukrotnie większy niż w poprzednim tygodniu, podobnie jak azot w fazie wzrostu.
W tym momencie możemy zapewnić dodatkowy zastrzyk potasu, stosując PK13/14 lub inne, bardziej skoncentrowane produkty, takie jak Monster Bloom, chociaż idealnie byłoby dostarczać każdy pierwiastek osobno, tak jak w przypadku nawozów Aptus, które dostarczają każdy składnik oddzielnie, umożliwiając hodowcom dostosowanie poziomu każdego składnika do tygodnia uprawy. Szczerze mówiąc, nie są one najlepszym rozwiązaniem dla początkujących hodowców, ale są idealne dla ekspertów poszukujących perfekcji w nawożeniu swoich roślin.
Od 3. tygodnia kwitnienia zapotrzebowanie na wapń jest znacznie wyższe. Po N, P i K jest to czwarty najbardziej potrzebny składnik odżywczy dla roślin. Zawsze zalecamy jego stosowanie przez cały okres uprawy, od wzrostu do kwitnienia, aby roślina nie miała niedoborów. Nawozy stają się coraz bardziej skoncentrowane, ale nie zawierają dodatkowego wapnia, dlatego należy go podawać oddzielnie od samego początku, aby uniknąć zaburzeń równowagi.
Jeśli wapń nie zostanie zastosowany na tym etapie życia, łatwo można zauważyć niedobory wapnia. Najpierw pojawiają się one na najstarszych liściach, zarówno w dolnej, jak i środkowej części rośliny.
Niedobory te są widoczne we wczesnych stadiach jako białe plamki na liściach, podobne do uszkodzeń spowodowanych przez owady, takie jak przędziorki lub wciornastki. Później plamki te ulegają degeneracji, powiększają się, aż w środku pojawia się dziura. Gdy niedobór osiąga tak zaawansowany stan, jedyne, co można zrobić, to dodać dodatkowy wapń za pomocą produktów takich jak Calgreen i podjąć środki zapobiegawcze na przyszłość.
Od 4. tygodnia kwitnienia widzimy, jak do gry wkracza również magnez. Wapń i magnez powinny zawsze występować razem. Jeśli zwiększasz poziom magnezu, musisz zwiększyć poziom wapnia i odwrotnie. Pamiętaj, że należy dodawać 1 część magnezu na 2 części wapnia. Na szczęście suplementy wapnia zawierają zazwyczaj magnez w tej samej butelce, aby uniknąć zaburzeń równowagi żywieniowej. W takim przypadku wystarczy zadbać o podwyższenie poziomu EC za pomocą Ca i Mg do poziomu wymaganego w danym tygodniu uprawy.
Między 4. a 5. tygodniem kwitnienia do gry wkracza potas. Roślina uformowała już strukturę, na której będą rosły pąki do końca kwitnienia.
Tygodniowy wzrost potasu jest niezbędny, aby roślina mogła nadal tworzyć więcej kwiatów i zakończyć kwitnienie z w pełni rozwiniętymi pąkami, pokrytymi żywicą i o niezwykłych aromatach i smakach.
Od początku 4. tygodnia kwitnienia do połowy 6. tygodnia potas jest stopniowo zwiększany. Jest to tak zwana faza tuczenia, w której roślina koncentruje się na intensywnym tworzeniu kwiatów i wydzielaniu żywicy. Jest to moment, w którym rośliny potrzebują najwięcej składników odżywczych, w szczególności potasu, który jednak musi być uzupełniony fosforem, aby zapewnić zrównoważony metabolizm rośliny.
Od 7. tygodnia kwitnienia ogólny poziom składników odżywczych stopniowo spada, ponieważ cała struktura rośliny jest już ukształtowana, pąki są dobrze uformowane i pozostaje tylko dojrzewanie kwiatów, co pozwala trichomom w pełni się rozwinąć i osiągnąć optymalny punkt dojrzałości, w którym to momencie rośliny można zbierać.
W przedostatnim tygodniu uprawy lub w 8. tygodniu w przypadku roślin 9-tygodniowych należy zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować podawanie składników odżywczych. Należy pamiętać, że aby wszystko przebiegło prawidłowo, należy stopniowo zmniejszać dawki składników odżywczych, aby uniknąć stresu, który mógłby prowadzić do powstania małych kwiatów męskich pod koniec cyklu. Jeśli wszystkie nawozy zostaną usunięte jednocześnie, jak w przypadku upraw hydroponicznych, poziomy EC między rośliną a podłożem będą się znacznie różnić, a roślina będzie próbowała wyrównać oba poziomy EC (wewnętrzny i zewnętrzny podłoża) poprzez wydalenie wszystkich soli, co doprowadzi do niestabilnego metabolizmu i wynikającego z tego stresu, który może spowodować niepożądany hermafrodytyzm roślin.
Koniec fazy kwitnienia i dojrzewanie kwiatów marihuany
Teraz rośliny nie potrzebują już dużych dawek składników odżywczych, aby zakończyć dojrzewanie, więc nie będziemy dodawać więcej nawozów. Aby wiedzieć, kiedy zbierać rośliny, należy dokładnie zbadać trichomy i poczekać, aż większość z nich będzie miała mętny biały kolor, a niektóre z nich bursztynowy, czerwony lub inny kolor.
Przed zbiorem większość liści rośliny marihuany powinna mieć żółty kolor. Oznacza to brak azotu i innych składników odżywczych, co gwarantuje, że pąki będą miały doskonały smak i aromat, ponieważ nie będą zakłócane przez sole nagromadzone w liściach, łodygach i kwiatach.
Należy pamiętać, że jeśli rośliny zostaną zebrane, gdy mają bardzo intensywny zielony kolor, smak kwiatów nie będzie ani wierny odmianie, ani przyjemny w paleniu, ponieważ nie będzie miał odpowiednich właściwości organoleptycznych, co jest wielką szkodą po tygodniach ciężkiej pracy i poświęcenia.