Organizacja Narodów Zjednoczonych Zmienia Klasyfikację Cannabis

Historyczny krok, Organizacja Narodów Zjednoczonych przeklasyfikowała konopie indyjskie jako mniej niebezpieczny narkotyk.

Nigdy nie wątp, że garstka ludzi może zmienić świat: dzisiejsze głosowanie ONZ odbyło się 17 lat po tym, jak aktywiści po raz pierwszy protestowali w siedzibie CND w Wiedniu.

Jako ogromny kroku naprzód w zakresie legalizacji konopi indyjskich i globalnej reformy narkotykowej, Komisja ONZ ds. Środków Odurzających (CND) zagłosowała za wycofaniem marihuany z wykazu IV Jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r.

W systemie ONZ substancje z Wykazu IV są uważane za najbardziej niebezpieczne i uzależniające narkotyki.

Marihuana nie będzie już klasyfikowana jako narkotyk tak niebezpieczny jak heroina.

Wiedeńska Komisja ds. Środków Odurzających (CND) obejmuje 53 państwa członkowskie. Głosowanie nastąpiło po rozważeniu przez CND serii zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących konopi indyjskich i ich pochodnych.

Ta historyczna zmiana kursu sygnalizuje, że rządy zdecydowanej większości planety pośrednio uznają terapeutyczną wartość konopi. Prawie 60 lat po błędnym zaklasyfikowaniu konopi, ONZ w końcu naprawiła swój błąd – chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o dokładne scharakteryzowanie konopi przez CND.

Narkotyki z Wykazu IV stanowią podzbiór tych z Wykazu I, który narzuca najwyższy poziom kontroli międzynarodowej. To utrzymało marihuanę w tej samej klasie narkotyków co heroina.

Harmonogramy CND mogą być nieco niejasne, ponieważ narkotyki z Wykazu I są najbardziej niebezpieczne i uzależniające – podobnie jak narkotyki z Wykazu I określone w amerykańskiej ustawie o substancjach kontrolowanych. Kokaina, opium, morfina i fentanyl znajdują się na liście wykazu I CND. Jednak w systemie klasyfikacji CND, Wykaz IV jest w rzeczywistości podzbiorem narkotyków z Wykazu I – są one uważane za najbardziej niebezpieczne narkotyki z Wykazu I.

Choć brzmi to niewiarygodnie, konopie indyjskie i heroina od dziesięcioleci są klasyfikowane jako narkotyki z Wykazu IV, co oznacza, że ​​CND i ONZ uznały konopie indyjskie za bardziej niebezpieczne niż morfina i fentanyl.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia ONZ zaleciła w 2019 roku, aby CND usunęła konopie indyjskie z Wykazu IV ze względu na ich „potencjał terapeutyczny”, zwracając uwagę, że nie są one „podatne na wywoływanie złych skutków podobnych do skutków innych substancji z Wykazu IV”.

Potencjalne konsekwencje

To głosowanie może przynieść prawdziwy postęp dla pacjentów z marihuaną medyczną i legalnego przemysłu konopnego na całym świecie.

W niektórych krajach pomoże to legitymizować inicjatywy legalizacyjne. Inne, takie jak Kanada i Stany Zjednoczone, będą dodatkowo usprawiedliwione rozszerzeniem już obowiązujących uregulowanych przepisów dotyczących legalizacji.

Głosowanie ONZ mogłoby pomóc na przykład wpłynąć na ustawę MORE, nad którą pracuje Kongres. Ustawa MORE usunęłaby marihuanę z najbardziej restrykcyjnej klasyfikacji amerykańskiej ustawy o substancjach kontrolowanych. Głosowanie ONZ mogłoby również przynieść korzyści w dziedzinie badań, pobudzając badania, które mogłyby dodatkowo ustalić terapeutyczną i paliatywną wartość konopi.

WHO przekazała zalecenie, wraz z pięcioma innymi sugestiami dotyczącymi marihuany, prawie dwa lata temu. Państwa członkowskie CND rozważyły ​​konsekwencje propozycji, ale głosowanie było cały czas przekładane.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy komisja odbyła szereg spotkań, aby przeanalizować konsekwencje – ekonomiczne, prawne, społeczne i nie tylko – zaleceń WHO.

Inne zalecenia dotyczące konopi były postrzegane jako bardziej niepewne, w niektórych przypadkach z powodu problemów językowych. Na przykład, propozycja dotycząca CDB pozostawia otwarte pytania dotyczące THC, co może prowadzić do głosów „nie” nawet w przypadku krajów, które nie są przeciwne CBD. Dwa z zaleceń doprowadziłyby do większej kontroli czystego THC. Wszystkie spory prawdopodobnie doprowadzą do dalszych zmian, które zostaną rozważone w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © 420THC.pl - czyli kultura marihuany, konopi 420 w Polsce i na świecie.