Przesadzanie Roślin Marihuany


sklep z nasionami marihuany

Jak przesadzać rośliny marihuany i kiedy to robić?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz outdoor czy indoor, przesadzanie konopi to wrażliwa faza życia Twoich roślin, które potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby rozwinąć rozległy system korzeniowy, aby osiągnąć swój pełny potencjał. Roślina, która ma mało miejsca na korzenie, nigdy nie sprawdzi się tak dobrze, jak inna z dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową! Z tego powodu jest to bardzo ważny moment dla wzrostu roślin i musisz przesadzić swoją marihuanę we właściwym czasie i do odpowiednich doniczek.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej operacji, którą należy przeprowadzić z najwyższą starannością, aby zminimalizować stres, jaki wywiera na roślinę. Jeśli zrobisz to dobrze, będziesz w stanie maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, oszczędzić podłoże i składniki odżywcze, zmniejszyć ryzyko zagrzybienia, przyspieszyć rozwój roślin i uzyskać maksymalne plony… Warto spróbować, nie sądzisz ? Zróbmy to!

Po co przesadzać rośliny?

W naturze nasiona konopi kiełkują i rosną bezpośrednio z ziemi po zimie; rośliny te zwykle rosną bez ograniczeń co do miejsca na ich korzenie, które mogą swobodnie rozwijać się we wszystkich kierunkach. W ten sposób, oprócz tego, że są w stanie lepiej znosić brak nawadniania, rośliny rosną i kwitną bez ograniczeń, potencjalnie osiągając bardzo duże wysokości i plony przy zaledwie podstawowej pielęgnacji.

Jednak uprawiając w doniczkach ograniczasz przestrzeń dostępną dla ich korzeni, co naturalnie wpływa na ogólny rozwój rośliny, zarówno w części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. Nic dziwnego, że roślina uprawiana w małej doniczce aż do zbiorów nie przyniesie tak dużych plonów, jak inna roślina, która ma dużo miejsca na rozwinięcie zdrowego systemu korzeniowego, ponieważ związek między wielkością doniczki a wielkością rośliny jest dość wyraźny ; ale dlaczego nie wykiełkować nasion bezpośrednio w dużych pojemnikach? Po co okresowo zmieniać doniczki?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli zrobisz to dobrze, będziesz mógł cieszyć się szeregiem korzyści, między innymi:

Możesz zaoszczędzić miejsce, składniki odżywcze i podłoże: rozpoczynając uprawę konopi, nie potrzebujesz dużych doniczek ani ogromnych ilości gleby. Prosty 1 litrowy (lub nawet mniejszy) pojemnik jest więcej niż wystarczający na pierwszy etap życia rośliny, dopóki nie rozwinie się 3-4 zestawów liści. Ponieważ nie będziesz potrzebować tak dużo substratu ani składników odżywczych, jak w przypadku większych doniczek, oszczędności są oczywiste. Ponadto, podczas tej pierwszej fazy prawdopodobnie nie będziesz potrzebować dużo miejsca ani światła, a na pewno znacznie mniej niż podczas fazy wegetatywnej i kwitnienia lub jeśli zaczniesz uprawiać w dużej doniczce i na znacznie większej powierzchni upraw.

Szybkość wzrostu: uprawiając marihuanę w stosunkowo małej doniczce, musisz podlewać roślinę częściej niż w przypadku większych doniczek. Kiedy cykl suchy substrat/mokry substrat powtarza się częściej, powoduje to zjawisko podobne do uprawy hydroponicznej: im więcej podlewasz roślinę, tym szybciej rośnie. To kwestia maksymalnego wydłużenia tego okresu, aż przeszczep stanie się konieczny z powodów, które zobaczymy później.

Niższe ryzyko grzybów chorobotwórczych: wyobraź sobie, że siejesz marihuanę w 11-litrowej doniczce; jeśli zwilżysz całe podłoże, będzie ono mokre przez kilka dni, a ponieważ nie ma prawie żadnych korzeni, które mogłyby wchłonąć wilgoć, wyschnięcie zajmie dużo czasu. To – zwłaszcza w przypadku nadmiernego podlewania – może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju grzybów chorobotwórczych na korzeniach, czego każdy hodowca chciałby uniknąć za wszelką cenę.

Lepsza wydajność: z jednej strony, jeśli przesadzisz swoje konopie we właściwym momencie, używając odpowiedniego rodzaju doniczki (w zasadzie wystarczająco dużej dla rośliny, którą uprawiasz), zmaksymalizujesz produkcję rośliny. Z drugiej strony, jak widzieliśmy, przyspieszając proces, zaoszczędzisz kilka dni pod koniec okresu uprawy, co również poprawi ustawienie.

Ile razy powinieneś przesadzać marihuaną i jak to zrobić?

Ogólnie rzecz biorąc, roślina marihuany jest poddawana 2-3 operacjom przesadzania przez cały cykl życia. Klasycznym przykładem uprawy w pomieszczeniach może być doniczka 1-2L, następnie doniczka 4L i końcowa doniczka 7-10L. Może się to różnić w zależności od metody uprawy oraz potrzeb i preferencji hodowcy, ponieważ przy użyciu SOG nie będzie to takie samo, jak przy użyciu technik SCROG! Większe doniczki są zwykle używane na zewnątrz, gdzie można zacząć od doniczki o pojemności 3-4 l, następnie 10-15 l, a kończąc na ostatnim pojemniku o wybranym przez Ciebie rozmiarze (im większy ten drugi, tym szybciej będziesz musiał wykonać ostatniego przeszczepu, aby roślina miała czas na przystosowanie się i rozwinięcie maksymalnej ilości korzeni przed kwitnieniem).

Jeśli chodzi o najlepszy moment na przesadzanie konopi, kilka wskaźników poinformuje Cię, że nadszedł właściwy czas:

Stan korzeni: kiedy korzenie zaczynają wypełniać otwory drenażowe doniczki (a nawet przez nie wystawać), jest to objaw, że potrzebują więcej miejsca, aby dalej się rozwijać.
Wielkość i struktura rośliny: w przypadku słabego lub nieistniejącego wzrostu poziomego (gałęzie boczne) może być konieczne przeniesienie rośliny do większego pojemnika. To samo dotyczy sytuacji, gdy roślina zaczyna się rozciągać; bardzo prawdopodobne, że potrzebuje więcej miejsca na korzenie.
Nawadnianie: gdy roślina skolonizuje całe podłoże wraz z korzeniami, ledwo może zatrzymać wilgoć, dlatego należy ją podlewać częściej (codziennie lub nawet kilka razy dziennie). To wyraźny znak, że Twoja marihuana wymaga przesadzenia do doniczki z większą ilością substratu.
Wszystkie te objawy mogą się nakładać i występować jednocześnie, co jest bardzo powszechne. Jeśli będziesz monitorować którykolwiek z nich, będziesz wiedział, czy występują również inne objawy, co w 100% potwierdzałoby potrzebę przesadzenia.
Ale… w jaki sposób przesadzasz swoje konopie, powodując minimalny stres dla twoich roślin? Jakie doniczki są najbardziej odpowiednie? Wyjaśnimy to poniżej!

Rozmiary doniczek

Jak wiecie, na rynku dostępne są doniczki wielu rodzajów i rozmiarów, od małych pojemników do kiełkowania po duże pojemniki o pojemności setek litrów. Jako wskazówkę proponujemy następujące rozmiary doniczek w zależności od wybranej techniki:

Indoor

W zależności od wybranej metody uprawy, wielkość końcowego pojemnika może się znacznie różnić. Oto kilka przykładów:

SOG: doniczka 0,5 litra, następnie doniczka 1,65 litra i ostatnia doniczka 3,25 litra. Pamiętaj, że celem tej metody jest wyhodowanie wielu małych roślin z jedną główną centralną colą.
SCROG: w tym przypadku możesz zacząć od doniczki 1,65 l, następnie 3,4 l i w zależności od liczby roślin, końcową doniczkę 10-20 l. Tutaj celujemy w kilka dużych roślin.
Uprawa standardowa: wielu hodowców stosuje technikę mieszaną, z większą ilością roślin niż w SCROG, ale mniejszą niż w SOG. Możesz zacząć od doniczki 1L, przejść do doniczki 2,5L i zakończyć z 4-7 litrowym pojemnikiem; ponownie, w zależności od liczby roślin, które uprawiasz.

Outdoor

Podobnie jak w uprawie indoor, wielkość doniczki również będzie miała duży wpływ na wymiary i produkcję końcowej rośliny. Jak widzieliśmy, w uprawach zewnętrznych od samego początku używa się większych doniczek niż w pomieszczeniach, ponieważ okres wegetacyjny jest znacznie dłuższy niż przy uprawie przy sztucznym oświetleniu. Z tego powodu rośliny na zewnątrz czasami potrzebują być częściej przesadzane, szczególnie we wczesnych stadiach okresu wegetacyjnego.

Tak czy inaczej, musisz zastosować te same kryteria, aby określić, czy jest to konieczne czy nie, starając się nie opóźniać odpowiedniego momentu, aby tempo wzrostu rośliny nie spadło. Może się również zdarzyć, że po kilku razach postanowisz zasadzić je w ziemi. W takim przypadku zalecamy jak najszybsze wykonanie ostatniego przeszczepu, aby osiągnąć maksymalny wzrost korzeni (tak jak w przypadku ostatecznej doniczki powyżej 60-70L). Aby przyspieszyć ten proces, a zwłaszcza podczas uprawy na ziemi lub ponownego wykorzystania podłoża, dodanie życia mikrobiologicznego może bardzo pomóc we wzroście korzeni.

Jak przesadzać marihuanę?

Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób możesz przesadzać konopie, powodując jak najmniej stresu dla twoich roślin. Pamiętaj, że z jednej strony umieszczasz swoją roślinę w nowym miejscu z większą ilością miejsca i składników odżywczych, ale z drugiej strony powodujesz stres, manipulując przy niej i usuwając ją ze starego „środowiska”. Najlepiej podlać 1 lub 2 dni przed wykonaniem przesadzenia, jeśli podłoże jest zbyt suche, może się rozpaść podczas wyciągania bryły korzeniowej, natomiast – podobnie – jeśli jest zbyt wilgotne, może się kruszyć. Musisz osiągnąć średni poziom wilgotności.

Świetną sztuczką, aby wywołać minimalny stres, jest postępowanie w następujący sposób: napełnij nową doniczkę ziemią, aż po umieszczeniu starej doniczki na górze będzie jeszcze 2-3 cm nowego pojemnika nad rośliną. Pozostaw starą doniczkę w podłożu i kontynuuj napełnianie nowej, aż zostanie całkowicie przykryta, tak jakbyś chciał zakopać starą. Podlej podłoże z nowego pojemnika i ostrożnie wyjmij starą doniczkę, aby w podłożu powstała dziura będąca „pleśnią” bryły korzeniowej rośliny. Jedyne, co pozostało do zrobienia, to ostrożnie wyjąć roślinę ze starego pojemnika i umieścić jej bryłę korzeniową w otworze, który zrobiłeś w podłożu. Przykryj wszystko 1-2 cm ziemią i jeszcze trochę podlej. Gotowe!

Zwykle po każdym przesadzeniu stosuje się stymulatory korzeni, aby zmaksymalizować wzrost korzeni i promować ciągły rozwój rośliny. Jak już wspomnieliśmy, do przyspieszenia tego procesu można wykorzystać również życie drobnoustrojów, takie jak pożyteczne bakterie lub grzyby.

I tutaj kończymy nasz artykuł o tym, jak, kiedy i dlaczego wykonać przeszczep. Jak widać, jeśli zostanie to zrobione we właściwym momencie i we właściwy sposób, ostateczna wydajność może znacznie wzrosnąć. Nie wahaj się podzielić się z nami wskazówkami i technikami transplantacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © 420THC.pl - czyli kultura marihuany, konopi 420 w Polsce i na świecie.